FAQ

Ptáte se nás

Posbírali jsme nejčastější dotazy, které slýcháváme od našich klientů.

Budu mít modřiny po korekci dolních nebo horních víček?

To je velmi individuální. Výskyt modřin totiž kromě krvácivosti při zákroku ovlivňuje také pooperační režim. Dodržování klidového režimu tvorbu modřin značně zmírňuje.

Pokud se však i přesto objeví, rozhodně se není čeho bát. Za pár dnů začnou světlat a nejpozději po dvou týdnech už po nich nejsou ani památky.

 

Kdy se mohu líčit po operaci horních nebo dolních víček?

Použití líčidel doporučujeme nejdříve 14 dnů po zákroku. Domů z kliniky totiž odcházíte s ránami přelepenými malými náplastmi tělové barvy a toto krytí zůstává až do vytažení stehů, což je 6. den po výkonu.

Poté je vhodné nechat oblast očí ještě alespoň týden bez líčení, aby rány mohly dýchat a řádně se zahojily.

 

Jaký se správný věk na korekci očních víček?

Ve společnosti je bohužel hluboce zakořeněná představa, že operace očních víček jsou spojeny s důchodovým věkem. To je však velký omyl. Každý, koho trápí převislá oční víčka, by měl zvážit zákrok co nejdříve, protože se nejedná pouze o kosmetickou úpravu, ale přináší značnou úlevu při pocitu těžkých a unavených očí nebo jejich otoku.

Obecně můžeme říct, že je to jeden z nejčastějších výkonů. Při zákroku dojde pouze k odstranění nadbytečné uvolněné kůže a tukových váčků, takže je spojen i s relativně krátkou rekonvalescencí.

Trápí-li vás převislá oční víčka, nebojte se tento problém vyřešit hned teď. Věk zde skutečně nehraje roli a za ten příjemnější pocit to přece stojí.

 

Lze provést korekce horních i dolních víček současně?

Ano, korekci horních i dolních víček provádíme v rámci jednoho výkonu. Dokonce v případech, kdy je u očních víček velký nadbytek kůže spojený s výrazným zvětšením tukových váčků, je korekce obou očních víček zároveň nejlepší cestou k dosažení kýženého kosmetického zlepšení.

Další výhodou spojení těchto zákroků je samozřejmě i jedna rekonvalescence namísto dvou.

Kdy si mohu po faceliftu umýt vlasy?

Nejdříve 5. den po zákroku. Rány po faceliftu jsou vedeny kolem ušního lalůčku a za ušním boltcem. Bezprostředně po zákroku jsou sterilně kryty a celá hlava je navíc kryta kompresním obvazem. Ten je po dvou dnech vyměněn za zpevňující ohlávku.

Protože u umývání vlasů hrozí navlhčení ran, což zhoršuje proces hojení, důrazně doporučujeme dodržovat pooperační klidový režim, nepředklánět se a s mytím vlasů těch pár dní doma vydržet.

 

Jak je to s nošením kompresní ohlávky po faceliftu?

Operační zákrok facelift je zakončen přiložením sterilního krytí na rány, které je fixováno kompresním obvazem, jenž kryje celou hlavu. Toto krytí si 2. pooperační den doma sundáte a místo kompresního obvazu si nasadíte takzvanou kompresní ohlávku.

Kompresní ohlávku včetně rad a instrukcí od nás obdržíte v den zákroku. Její nošení výrazně pomáhá formovat výsledný efekt faceliftu, a je proto velmi důležité. Doporučujeme ji poctivě nosit alespoň 2 týdny po výkonu, a to i přes noc.

 

Za jak dlouho po faceliftu mohu jít ke kadeřníkovi?

Návštěvu kadeřníka doporučujeme nejdříve měsíc po zákroku, až jsou rány hezky zahojené.

 

Budou jizvy po faceliftu viditelné?

Každý operační zákrok se hojí jizvou, bez ní to bohužel nejde. Jejich hojení a výsledný vzhled je velmi individuální. Kromě genetických predispozic se dá však velmi dobře ovlivnit správnou pooperační péčí.

Jak o jednotlivé typy jizev v různých stádiích hojení pečovat, vám poradíme v rámci každé předoperační konzultace. A v případě potřeby jsme samozřejmě kdykoliv k dispozici.

 

Jaká péče mě čeká doma po faceliftu?

V rámci každého výkonu vám vždy podrobně vysvětlíme, jaká pooperační péče je nejvhodnější, a přidáme vám i „pooperační balíček“. V něm najde dezinfekční roztok a sterilní štětičky, které se používají v prvních dnech po zákroku, kompresní ohlávku, antibiotika a léky na bolest a také lékařskou vazelínu a silikonový krém, které jsou potřeba v pozdější fázi hojení.

Pro dosažení nejlepších výsledků a bezproblémového hojení doporučujeme v prvních pooperačních dnech klidový režim, užívání antibiotik a podle potřeby i léků na bolest. V tomto období je třeba počítat s větší bolestivostí.

Po dvou dnech si sami sundáte obvaz a vydezinfikujete rány. Místo kompresního obvazu si nasadíte kompresní ohlávku, která pomáhá formovat výsledný efekt faceliftu. Doporučujeme ji nosit alespoň 2 týdny po výkonu, a to i přes noc.

5. den je třeba rány vyčistit a promazat. Po 2 týdnech od zákroku je možné začít s tlakovými masážemi a promazáváním silikonovým krémem pro co nejlepší hojení jizev a výsledný efekt.

 

Využívají se při faceliftu nitě?

Při faceliftu se nitě nepoužívají. Vypnutí obličeje pomocí faceliftu je založeno na odstranění přebytečné kůže, vytažení podkožní a svalové vrstvy. Facelift řeší především okrajové části obličeje, dolní polovinu tváře a krk, vypíná kontury a zjemňuje vrásky v těchto oblastech.

Nitě se běžně používají při takzvaném niťovém liftingu, kdy dochází k vypnutí obličeje pouze pomocí jemných vstřebatelných nití, které povislou kůži částečně vytahují, ale k jejímu odstranění nedochází.

Neovlivní prsní implantáty moje budoucí kojení?

Při augmentaci neboli zvětšení prsou silikonovými implantáty se tyto implantáty vkládají přímo pod prsní žlázu nebo prsní sval. Do samotné prsní žlázy se během zákroku nezasahuje a její funkčnost a tedy i schopnost budoucího kojení není zákrokem nijak ovlivněna.

 

Jak dlouho trvá augmentace prsou?

Celý zákrok, při němž se vkládají silikonové implantáty pod prsní sval nebo prsní žlázu, trvá přibližně jednu hodinu a probíhá v celkové anestezii.

Následná rekonvalescence je rozdělena do několika etap, avšak úplné zahojení, při kterém je již možné například sportovat, přichází zhruba 2 měsíce po výkonu.

 

Jaký režim a omezení mě čekají po augmentaci prsou?

Vhodnou pooperační péči s vámi konzultujeme individuálně v rámci každého zákroku. Před propuštěním z naší kliniky po zvětšení prsou prsními implantáty provádíme převaz a nasazujeme elastickou podprsenku, kterou je třeba nosit minimálně 6 týdnů.

První 2 týdny po operaci doporučujeme klidový režim. Poté je možná kancelářská práce a v tomto období (2 týdny po operaci) doporučujeme začít provádět tlakovou masáž jizev. Zároveň první měsíc po operaci je vhodné spát pouze v poloze na zádech.

Při operaci používáme vstřebatelné stehy, tudíž je není třeba odstraňovat. Plnou fyzickou zátěž doporučujeme nejdříve po 2 měsících od zákroku.

 

Jak je to s nošením kompresního prádla po zvětšení prsou prsními implantáty?

Po augmentaci prsou odcházíte z naší kliniky vybavení kompresní podprsenkou, kterou je nutné nosit alespoň 6 týdnů po operaci, a to i na noc.

Pokud máte umístěný prsní implantát pod prsním svalem, od nás navíc dostanete stahovací pás, který se nosí v horní části prsou, a to po dobu alespoň prvních 2 týdnů od zákroku.

 

Vyřeší moje povislá prsa augmentace prsními implantáty?

Augmentace prsou prsními implantáty primárně řeší tvar prsou a jejich velikost. V případě mírně povislých prsou mohou prsní implantáty vzhled dostatečně zlepšit. Je-li však pokles prsou výrazný, samotné prsní implantát tento problém nevyřeší a je nutné je zkombinovat s modelací prsou. V případě, že povislá prsa mají dostatek tukové tkáně, je možné vystačit si jen s modelací prsou.

Jaký výkon je vhodný přímo pro vás s vámi probere lékař na osobní konzultaci.

 

Jak zvolit správný prsní implantát?

Při volbě správného tvaru a velikosti prsního implantátu musí lékař vycházet z několika parametrů. Vždy bere ohled na vaše přání ohledně výsledného vzhledu, ale zároveň dbá na to, aby zvolený implantát byl v souladu s velikostí prsní žlázy, hrudníku a celé postavy. Ze zkušenosti víme, že respektování všech těchto faktorů vede k nejlepšímu výsledku.

Prsní implantáty rozlišujeme podle jejich tvaru. Kulaté implantáty jsou vhodné pro klientky, které si přejí více objemu v horní části dekoltu, zato anatomické implantáty doporučujeme ženám, které touží po přirozenějším tvaru prsou – dodávají totiž objem především do spodní části prsu.

Správný prsní implantát na míru vám i vašim přáním vybere náš lékař na osobní konzultaci.

 

Mohu mít po augmentaci přirozený tvar prsou?

Ano. Operatér se při výběru implantátů i při samotném zákroku snaží co nejvíce vyhovět vašim přáním a představám, takže lze jednoduše zachovat a podtrhnout přirozený tvar prsou.

 

Kojím a zvažuji zvětšení prsou implantáty, kdy mohu jít na operaci?

Na naší klinice augmentaci prsou doporučujeme ženám nejdříve po 6 měsících od ukončení kojení.

 

Jaké mě po operaci prsou bude čekat omezení ve fyzické námaze?

Po operaci prsou je nutné alespoň 2 měsíce dodržovat klidový režim a až 3 měsíce nezatěžovat prsní svaly, například plaváním, cvičením a podobně.

Kdy mohu mít po vaginoplastice sex?

Pro rychlé a dobré zhojení ran po plastické operaci pochvy je nezbytně nutné dodržet šestitýdenní sexuální abstinenci. Při vaginoplastice dochází k sešití nově vytvořených okrajů pochvy k sobě, čímž se zužuje poševní vchod nebo pochva v celé délce.

Při nedodržení sexuální abstinence je zvýšené riziko komplikací v podobě krvácení, rozpadu operační rány a nesprávného zhojení které může ovlivnit celkový výsledný efekt.

 

Kdo na V–Clinic provádí vaginoplastiku?

Díky tomu, že se na naší klinice specializujeme na estetickou gynekologii, máme hned dva specialisty, kteří se na vaginoplastice podílejí – gynekolog Prof. MUDr. Pavel Ventruba, DrSc., MBA a plastický chirurg MUDr. Tomáš Ventruba.

Právě spojení práce gynekologa a plastického chirurga, tedy oborů, které se zabývají všemi plastickými úpravami pochvy, nám umožňují specializaci na všechny esteticko-gynekologické operace.

 

Jak vaginoplastika probíhá?

Tato operace se provádí po skončení menstruace a v celkové anestezii (při operaci v malém rozsahu je možné i za lokální anestezie) a trvá zhruba jednu hodinu. Při vaginoplastice dochází k sešití nově vytvořených okrajů pochvy k sobě, což vede k jejímu zúžení a zpevnění. Na šití rány se používá vstřebatelný materiál, který není potřeba odstraňovat.

Po zákroku je do pochvy vložena tamponáda (sterilní krytí zastavující krvácení), která se následující den odstraňuje. Po vaginoplastice je klientka hospitalizovaná jeden den.

 

Jaké problémy vaginoplastika řeší?

Vaginoplastika neboli plastická operace pochvy řeší obtíže spojené s uvolněnými svaly pánevního dva a ztrátou elasticity poševní tkáně. Jedná se nejčastěji o vaginální dyskomfort, bolestivost při běžných aktivitách nebo sportu, bolest při sexu, snížení sexuálního prožitku či únik moči.

 

Jakými výkony se dá vaginoplastika doplnit?

Vaginoplastika se téměř vždy kombinuje s plastikou hráze. Také lze plastiku pochvy doplnit labioplastikou (úprava stydkých pysků).

Jaký výkon je vhodný přímo pro vás, s vámi probere lékař na osobní konzultaci.

Samotnou plastiku pochvy dělíme dle lokalizace úpravy pochvy – na zadní a přední vaginoplastiku a dále, v závislosti na rozsahu úpravy vaginoplastiku rozdělujeme na plastiku pouze poševního vchodu nebo plastiku v celé délce pochvy.

Všechny tyto druhy se vzájemně kombinují dle potřeby, kterou určí lékař na osobní konzultaci na základě vyšetření stavu vaginálních struktur.

Mohu podstoupit labioplastiku, i když jsem ještě nerodila?

Labioplastiku může bez obav podstoupit i žena před porodem. Při tomto výkonu dochází k úpravě vnějších stydkých pysků a zákrok je prováděn pouze na zevních rodidlech. Díky tomu tento typ výkonu nijak neovlivňuje budoucí těhotenství ani porod.

 

Budu muset jít po labioplastice na vytažení stehů?

Na naší klinice při labioplastice používáme vstřebatelný materiál, který se v procesu hojení vstřebává, případně odpadává.

Kontrola standardně probíhá po 3 týdnech od zákroku a jsou-li při ní patrné ještě nějaké zbývající stehy, lékař je odstraní. Po kompletní rekonvalescenci je výsledná jizva téměř neviditelná.

 

Kdy mohu po labioplastice začít znovu sportovat?

Po labioplastice je velmi důležité dodržovat klidový režim a všechna doporučení lékaře. V prvních dnech je nutné vyvarovat se sezení.

Sport a fyzickou zátěž je důležité vynechat alespoň na 4 týdny od operace. Pokud se tedy chystáte na tento zákrok, je nezbytné počítat s kratším sportovním odpočinkem.

 

Jaká je po labioplastice rekonvalescence a jak dlouho trvá?

První týden po výkonu je nutné dodržovat klidový režim. Operované partie bývají oteklé a zarudlé. Je tedy třeba vyvarovat se dlouhého sezení a pečlivě provádět intimní hygienu několikrát denně. Vhodné je i ledování.

Výrazný otok a citlivost operovaných partií se vytratí zhruba do 1 až 2 týdnů. Po týdnu je možná kancelářská práce. Plná fyzická zátěž je možná až za 4 týdny.

Po labioplastice je nezbytné dodržovat sexuální abstinenci po celou dobu kompletní rekonvalescence, tedy minimálně 6 týdnů po operaci.

Je po plastické operaci břicha viditelná jizva?

Při abdominoplastice jsou rány vedeny v podbřišku a kolem pupíku. Tu v podbřišku operatér umístí tak, aby bylo snadné ji zakrýt spodním prádlem a jizvička kolem pupíku zase tvoří jeho okraje a střed – a tím se šikovně schová.

miniabdominoplastiky je rána pouze v podbřišku.

Jizvy časem měknou a blednou a tomu hodně napomáhá poctivé dodržování pooperačního režimu včetně provádění tlakových masáží. Celý proces hojení jizev je ale velmi individuální a výsledný vzhled vždy záleží na více faktorech.

 

Jak dlouho je po abdominoplastice potřeba nosit kompresní prádlo?

Po plastické operaci břicha jste od nás vybaveni kompresním prádlem a stahovacím břišním pásem. Kompresní prádlo doporučujeme nosit 6 týdnů a břišní pás 2 týdny od operace, a to i přes noc.

Poctivé dodržování těchto doporučených pokynů vede k co nejlepší a nejrychlejší rekonvalescenci.

 

Kdy se po abdominoplastice mohu vrátit ke sportu?

Po plastické operaci břicha je důležité vyvarovat se obecně fyzické námahy po dobu alespoň 6 týdnů. Nadměrné zatěžování břišních svalů, například posilováním či cvičením, ovšem doporučujeme nejdříve za 3 měsíce od zákroku.

Ostatní dotazy

Jak to u nás probíhá v den operace při výkonu v celkové anestezii?

Na naši kliniku přicházíte v ranních hodinách. Zde se na vás těší naše asistentka, se kterou vyřídíte dokumentaci nezbytnou k výkonu. Poté s vámi vytvoří několik snímků, abychom měli porovnání vzhledu před výkonem a po výkonu.

Následně vás doprovodí na pokoj, kde se převléknete do košile a kompresních punčoch – obojí od nás dostanete.

Před samotným zákrokem vás ještě čeká konzultace s vaším operatérem, kde proberete a doladíte poslední detaily a vaše přání týkající se zákroku. Součástí této konzultace je i takzvaný nákres, kdy si lékař speciální fixou v operované oblasti zaznačí, jak bude postupovat.

Posledním bodem přípravy je konzultace s anesteziologem. Poté jste už kompletně připraveni a jde se na sál.

I když to může vypadat zdlouhavě, nemějte strach – čekat vás nenecháme, protože všechny tyto kroky stihneme maximálně do 2 hodin od vašeho příchodu k nám.

 

Jaký je rozdíl mezi liposukcí a abdominoplastikou?

Liposukce je výkon, při kterém se odsávají tukové nadbytky, a vede tak k formování a úpravě problémových partií těla. Neodstraní ale strie, problém s uvolněnou a nadbytečnou kůží, která řadu lidí trápí právě v oblasti břicha, ani problém s rozestupem břišních svalů.

Plastická chirurgie naštěstí disponuje širokou škálou možností pro řešení rozmanitých nedokonalostí těla. Takže to, co nevyřeší liposukce, umí dát do pořádku abdominolastika.

Ta vede ke zploštění povislého bříška díky odstranění přebytečného podkožního tuku a kůže a zároveň zpevní břišní svaly. Je-li kůže na břiše uvolněná pouze v oblasti podbřišku, lze si s tímto problémem poradit tzv. miniabdominoplastikou, což je stejný výkon jako abdominoplastika, ale v menším rozsahu.

 

Provádíte labioplastiku a facelift v lokální anestezii?

Na naší klinice provádíme řadu výkonů v tzv. ambulantním provedení, kdy používáme pouze lokální anestezii k znecitlivění operovaných partií. Vyhnete se tak pro tělo náročnější celkové anestezii i hospitalizaci, protože hned po výkonu, cítíte-li se dobře, odcházíte domů.

Nejžádanějšími výkony v tomto provedení jsou bezesporu faceliftlabioplastika a korekce očních víček.

 

Co zahrnuje předoperační vyšetření?

Každý druh výkonu vyžaduje trochu odlišnou přípravu. 

Chystáte-li se na výkon v lokální anestezii, je nutné v rámci předoperačního vyšetření podstoupit odběr krve k vyšetření krevního obrazu a krevní srážlivosti.

V případě operace v celkové anestezii je předoperační vyšetření rozsáhlejší a provádí jej interní lékař. Obsahuje výše uvedené krevní odběry, které jsou doplněny biochemickým vyšetřením, dále se vyšetřuje moč a provádí EKG, u klientů nad 60 let se provádí také rentgen srdce a plic.

Klientky, které se chystají na operaci prsou, absolvují v rámci předoperačního vyšetření ještě sonografii prsou. Veškerá vyšetření nesmějí být starší než 14 dnů.

 

Je možné podstoupit více zákroků při jedné operaci najednou?

Ano, je to možné a na naší klinice této možnosti standardně a hojně využíváme. Samozřejmě vždy záleží na typu a rozsahu zákroků, které chceme kombinovat, ale konkrétní možnosti a vhodné kombinace s vámi vždy probere lékař na individuální konzultaci.

Velkou výhodou provedení několika zákroků v rámci jedné operace je menší náročnost pro tělo (díky absolvování pouze jedné anestezie místo několika) a také časová úspora díky jedné rekonvalescenci místo několika. U některých typů zákroků je navíc jejich kombinace velmi žádoucí z důvodu dosažení co nejlepšího výsledku.

 

Jak dlouho před operací v celkové anestezii nemohu jíst, pít nebo kouřit?

Jestliže vás čeká výkon v celkové anestezii, tak minimálně 10 hodin před výkonem nesmíte jíst, pít větší množství tekutin, ani kouřit. Je to nepříjemné, ale je to nutné.

 

Jak se s čerstvými jizvami mohu sprchovat nebo koupat?

Jestliže jste podstoupili výkon, kde v rámci pooperačního režimu pečujete o jizvy, můžete si sprchu dopřát nejdříve 5. den od operace. Koupel ve vaně pak doporučujeme nejdříve za 14 dnů od výkonu, ovšem to vždy závisí na stavu zhojení jizev.

 

Kdy je vhodné vyjít s jizvou na sluníčko nebo do solária?

Opalování i solárium doporučujeme nejdříve po půl roce od zákroku. Ve zjizvené tkáni není pigmentace, která kůži běžně chrání. Kvůli tomu je velmi citlivá a náchylná na spálení a následné zarudnutí.

I po uplynutí této doby je dobré jizvu nadále krýt. Při opalování doporučujeme používat ochranný faktor 50.

Nenašli jste odpověď?

Ozvěte se nám nebo se rovnou objednejte na nezávaznou konzultaci.